Želivka 2022

STETSON HERALD

Neděle 3. července

Městečko Stetson City zažívá nebývalý rozkvět. Během včerejšího dne vystavělo své příbytky téměř 80 nových osadníků, z toho padesát tři ještě nedosáhlo osmnácti let. Místní Saloon musel navýšit objednávky oblíbené nealkoholické Želaloky, které se jen za první večer vypilo šedesát kusů.

Rozkvět Stetson City pravděpodobně souvisí se zavedením elektrického proudu. Místní elektrárník Vojtěch, za hojné podpory mnoha sponzorů, vybudoval vodní elektrárenské kolo přímo v toku řeky Želivky. Exkurse budou probíhat v tomto týdnu a budou pro registrované obyvatele zdarma. Vzhledem k tomu, že se jedná již o druhou vodní elektrárnu na tomto úseku řeky, tak očekáváme vypuknutí konkurenčního boje a následné snížení cen energií pro koncové uživatele.

Díky zavedení elektrického proudu bylo včera slavnostně otevřeno letní kino a je v plánu mnoho dalších podnikatelských aktivit.

Pondělí 4. července

Vládu ve Stetson City má šerif, ale politická situace začíná být napjatá. Klany se snaží získat kontrolu na výdělečnými částmi místní ekonomiky. Mezi nejmocnější klany patří: Eastovi, Westovi, Northovi a Southovi. Nezanedbatelnou politickou moc má však klan Rejflandů, který tvoří jednu desetinu obyvatelstva a mezi jeho členy patří i šerif a hlavní kuchař.

Veverčák během dopoledne navštívil kostel v Želivě. Po návratu se pustit do kopání děr v zemi. Do večera se mu jich podařilo vykopat pět. Přemýšlíme, zda tyto dvě události spolu nějak souvisí, nebo ne.

Tereza Š. si rozpustila vlasy, prý aby cítila vítr ve vlasech. Zanedlouho poté se zamilovala. Zatím nevíme do koho, ale naši redaktoři pátrají.

Ve večerních hodinách dorazil Kryštof. Přivezl si dvě lékařské zprávy. Podle první má zlomený prst. Podle té druhé, vydané o dva dny později, ho zlomený nemá. Jeho motivy jsou značně podezřelé, pravděpodobně se pokusí o pojišťovací podvod související s pracovní neschopností.

Upozorňujeme strávníky, že malý stůl v jídelně je určen jen pro strávníky starší 15 let a pouze pro proškolené uživatele. Karolína s Dominikou se včera převrátily i se stolem. Vysypaly se jim: korálky, nitě, špendlíky, kafe, papíry, nůžky… Karolína s Dominikou byly vespod, nikdo jim nepomohl, všichni si je fotili.

Ručičkové hodiny v úřadě šerifa jsou naváděny signálem z vesmíru. Když uvidíte, že se minutová ručička otáčí tryskovou mega rychlostí, tak to neznamená, že byl znovu uveden do provozu stroj času, ale hodiny jen komunikují s vesmírným navigačním systémem. Nelekejte se a v žádném případě nevyhlašujte poplach.

Úterý 5. července

Martin jel s Terezkou k lékaři na kontrolu její zlomené ruky. Při nastupování do auta jí omylem skřípl do dveří dva prsty na druhé ruce. Terce nyní zbývají jen tři funkční prsty a to na náročný život ve Stetson City není mnoho.

Minikulíšci při stopování bizonů došli až na původní pastviště za řekou. Značně si tím prodloužili cestu, ale mohou s jistotou potvrdit, že tam žádní bizoni nejsou.

Záhada Sásiny ztracené boty byla objasněna. Sása ztratila botu na latríně. Iva s Matym pečlivě prohledali celou budovu od podlahy až po střechu, ale botu nenašli. Podezření padlo samozřejmě na žumpomena, ale po tom jako by se zem slehla. O hodinu později byla bota nalezena vysoko na stromě před latrínami. Dávejte si všichni pozor a v žádném případě se na latrínách nezouvejte. Úmysly žumpomena nejsou nikomu jasné. Naše redakce se s ním pokusí co nejdříve udělat rozhovor a reportáž zveřejní na první straně.

Dvanáctka se odpoledne rozdělila. 2/3 odešly na lodě a 1/3 zůstala v táboře stavět bránu. Práce jim od ruky moc nešla. Potřebovali uvázat uzel ve výšce tří metrů. Matěj s Anetou umí lézt po žebříku, ale uzle jim nejdou. Áňa umí uvázat uzel, ale po žebříku se bojí. Táborová brána dosud nestojí, její dokončení odhadujeme nejdříve na sobotu.

Středa 6. července

Dvanáctka prospala deštivé dopoledne. O poledním klidu za pomoci Vojty a jeho elektrického nářadí dostavěli bránu včetně její několikapatrové vyhlídkové věže. Pak vyčerpáním prospali odpoledne a vstali až na večeři. Upozorňujeme, že vstup na věž je povolený až od 15 let.

Ztratily se dveře k týpím. Máme 5 týpí a jen jedny dveře. Odměna za jejich nalezení je vysoká a o její vyplacení se hlaste přímo v redakci našeho listu.

Julie L. dostala pohled s růžovým jednorožcem. Napsal jí ho dědeček: „Moje lásko, myslím na tebe.“ Pohled omyle došel do tábora v Křelicích. Vzbudil tam takový rozruch, že se tři mladí sympatičtí chlapci rozhodli vydat na dlouhou cestu do Statson City, aby ho Julii doručili a osobně se s ní seznámili.

Cukety z Hagridovy zahrady mají záhadnou velice hořkou chuť. Kvůli tomu se týmu kuchařů stalo něco, co se může stát maximálně jednou za sto let. Jídlo, které uvařili a přidali do něj jednu cuketu, bylo tak hořké, že ho nechtěl nikdo jíst a nechutnalo ani rybám v řece. Kuchyně se situací nenechala zaskočit. Hořkou omáčku nahradili variací kečup nebo granko. Tolik zájemců o přidání nebylo ani když uvařili svíčkovou. Ondra R. se stal nepřítelem cuket a žádná cuketa už nesmí překročit práh kuchyně. Okurky pečlivě kontroluje, zda jsou to opravdu okurky. Hagrida při štípání dřeva kously dvě vosy a večer u Pihávka utratil všechny peníze, které mu podle rozpočtu měly vydržet až do konce léta. Neberte si z něj příklad a utrácejte s rozmyslem tak, aby jste si ve Stetson City mohli koupit želaloku.

Čtvrtek 7. července

Řezná poranění jsou ve Stetson City na denním pořádku. Od minulého týdne jich bylo zaznamenáno téměř dvacet. Pokud by jste se řízli vy, tak nepanikařte. S ošetřováním tohoto poranění má náš tým lékařů velké zkušenosti. Navíc každé krvácení se jednou zastaví.

Poštovní úřady v městečku a okolí zaznamenaly nebývalý pohyb zásilek všeho druhu. Většina z nich byla doručena správně a včas. Výjimkou byl jeden telegram, který dorazil s tak velkým zpožděním, že ho předešly tři obyčejné zásilky na stejné trase. Poštovní úřad jako omluvu odesílateli vrátil peníze a nabídl doručování zdarma do konce tohoto školního roku.

Klan Rejfladů je naprosto nejlepší v jednání s úřady. Potřebujete-li poradit, obraťte se na Eszter nebo Adama. Rady prozatím poskytují zdarma. Uvidíme, zda tomu tak bude i nadále.

Cuketu v odpadovce nežerou ani červi.

Noci jsou chladné. Oblečení nočních hlídek musí být teplé. Skautský kroj je na hlídku zcela nevhodný. A kdo neumí hodiny, tak se přihlásí na doučování k Míše.

Pátek 8. července

Kulišáci jeli na lodích. Šárka B. s Katkou na kánoi. Obě pramice zamířily směrem na druhý konec přehrady. Kánoe nejela skoro nikam, otáčela se na místě kolem dokola, jezdila zprava doleva a zleva doprava. Šárce s Katkou chvíli trvalo, než si uvědomily, že loď řídí ten, kdo sedí vzadu. Ale ani pak neměly vyhráno, protože nevěděly, jak se to dělá. Pramice byly v nedohlednu a rybáři na břehu pro ně velké pochopení neměli. Nakonec se jim podařilo vrátit se zpět na pláž, odkud vyjely a ani nebylo potřeba volat vodní záchrannou službu, aby pro ně dojela motorovým člunem.

Světla na latrínách mají pohybová čidla, ale občas je na ně potřeba zadupat nebo zatleskat. Někdy nepomůže nic, protože jsou vybitá.

V noci proběhla tradiční bojovka s humpoleckým táborem. Po loňské porážce jsme zvítězili 5:4 a opět se vrátili do vedení této prestižní hry. Největší zásluhu má Vojta, který ukořistil dvě placky. Po jedné pak přinesli: Aneta, Matěj a Bibyn. Blahopřejeme všem dvaceti účastníkům hry.

Sobota 9. července

Do Stetson City přišla zima. Teploměr v úřadu šerifa ukazoval méně jak 10 stupňů a pocitově to byla spíše nula. Ranní otužilci si k řece raději nesli sekyrku na rozbíjení ledu, ale nakonec ji nepoužili. Sapíci si zimu spojili s Vánocemi a při výrobě nového ešusovníku skáceli v lese i jedličku, na kterou pak ešusy, hrnky a lžíce věšeli. Je možné, že večer se pod ní objeví i nějaké dárky. Zimní bundy, čepice, rukavice a šály jsou zcela vyprodány. Cena spacáků se ztrojnásobila, a i tak poptávka po nich neklesá. Bibyn zjistil, že zapálená čajová svíčka ve stanu zvýší teplotu o 3°C. Z toho logicky plyne, že šest svíček vytopí stan na přijatelnou teplotu a tomu, kdo by měl svíček deset a více, hrozí přehřátí.

Dvanáctka má roztržené týpí. Původní otvor vznikl kombinací stáří materiálu a neodpornou manipulací s chlopněmi pomocí tyčí. Nyní se trhlina zvětšuje větrem. Na otázku: „Prší vám do týpí?“ Maty odpověděl: „Když neprší, tak ne.“

Neděle 10. července

Hanka L. a Matyáš L. i navzdory nepříznivému počasí splnili první část zkoušky „3 kapek rosy“ a „3 tesáků“. Strávili šest hodin sami v lese v zimě a dešti. Blahopřejeme a držíme palce při plnění dalších dvou částí zkoušky.

Sapíci a Kulíšci byli na malinách. Natrhali a přinesli téměř pět kilogramů malin. V kuchyni z nich upekli výbornou buchtu. Oproti borůvkovým letům je to příjemná změna, která pravděpodobně souvisí s kůrovcem a následným vykácením lesa.

Kino ve Stetson City otevřelo i vnitřní prostory a na první promítání přišlo neuvěřitelných 70 diváků.

Kulišáci hráli s Bibynem v týpí hru do deště a nemile je překvapilo, že je po hře bolely ruce i nohy. Proto pozor na Bibynovy vypečené hry.

Pondělí 11. července

Zpoždění příjezdu na tábor pomocného kuchaře Fanouše staršího je rekordní: jeden rok a dva dny. Tímto zcela trumfnul všechna pověstná zpoždění Honzi Matějky staršího, který často říkal například: „Přijedu v úterý.“ V pátek byl v táboře jak na koni, ale rok příjezdu dodržel vždycky.

Lucka B. má skautskou košili tak velkou, že musí začít hodně jíst, aby do ní vůbec stihla dorůst do svých osmnáctých narozenin.

V 9 hodin ráno došlo k sabotáži na mechanické části vodní elektrárny. Byly vytrženy dvě lopatky a to způsobilo řetězovou reakci poruch dalších mechanických částí kola. Ze sabotáže je podezřelá družina Kulišáků. Bude-li viník dopaden, Vojta ho osobně protáhne pod kolem. Škoda je vyčíslena na deset korun a výpadek výroby byl spočítán na 100 watt/hodin.

Úterý 12. července

Karolína zvaná „paní Veverková“ měla službu v kuchyni a pustila se do důkladného úklidu. Podlaha v kuchyni doslova sublimovala. Postupně se začaly objevovat nátěry z minulých let. Nejprve několik modrých odstínů až po ten z roku 2002, dále béžový nátěr z roku 1999. Na původní šedou z roku 1975 se jí prodrhnout nepodařilo.

Celé městečko Stetson City se ponořilo do ticha. Mlčení vyhlášené šerifem začalo v 9:20 hodin ráno. Pavlínka vydržela mlčet nejdéle a to do 17 hodin. Průměrná doba mlčení byla dvě hodiny. Katka šla do sprchy, zapomněla si zavřít závoru „obsazeno“. Vojta chtěl jít také do sprchy, ale zdálo se mu, že tam někdo je, tak se zeptal: „Je tam někdo?“ Nikdo mu neodpověděl. Zeptal se znovu: „Je tam někdo?“ Ze sprchy vyletěly růžové croksy. Katka mlčela až do 13:45 hodin.

V noci byla rekordní zima. Teploměr v šerifově kanceláři ukazoval pouhých 5°C. Šerif doufá, že ochlazování bude pokračovat, Želivka zamrzne a Stetson City uspořádá zimní olympijské hry.

Středa 13. července

Dvanáctka na výletě plnila zkoušku Bosí skaut a došla bez bot až na Trnávku. Zda část cesty jeli vlakem a čerpali za cestu bez bot slevu na jízdném nevíme, ale vyloučit to nemůžeme. Kulišáci Adam a Jáchym si na výlet vzali knížku. Iva jim vysvětlila, že to nebyl moc dobrý nápad vzhledem k váze knihy a charakteru výletu. Pak přišla bosá Dvanáctka a každý z nich si z batohu vyndal knihu dvakrát těžší než měli Kulišáci. Iva zvažuje, že si na příští výlet s sebou také vezme knihu.

Áron přišel za Markétou a poprosil ji, zda mu na jeho švýcarském noži pomůže otevřít vidličku. Markéta se zeptala: „A na co to Áronku potřebuješ?“ „Budeme hrát piškvorky.“

Čtvrtek 14. července

Kdo chce ráno v klidu stihnout rozcvičku a případně si i pospat o chvíli déle, tak se musí před spaním obléknout jako na rozcvičku a pyžamo si vzít jako další vrstvu oblečení. Ráno pak stačí sundat pyžamo a vyběhnout ze stanu. Podrobnější informace vám v případě potřeby poradí Eliška.

Šárka s Pavlou zkušeností zjistily, že je potřeba se chodit sprchovat ve třech. Jeden se sprchuje a druzí dva zabíjejí a odhánějí hovada. Jeden z čelní a druhý ze zádové strany sprchující se osoby. Kdo by chtěl s nimi do trojice, hlaste se u Šárky.

Karolína s Fanoušem v převleku za paní Veverkovou a pana Lišku vyrazili do humpoleckého tábora, kde předstírali kontrolu z hygienické stanice. Byli natolik přesvědčiví, že jim to humpoláci uvěřili a podepsali protokol, kde bylo mimo jiné uvedeno, že nemají označené místo na zabíjení drůbeže a škubání peří. Dále slíbili doplnit seznam hlodavců v kuchyni včetně počtů a druhů. Kontrola zaznamenala chybějící evidenci úklidu toalet. Přepočítala, zda počet spacáků ve stanech odpovídá počtu účastníků tábora. Na závěr návštěvy prozradili, že se jedná o vtip, že je to revanš za meč Excalibour ukradený z našeho tábora před dvěma lety a odešli. Stetson City očekává odplatu a zavádí obranná opatření v podobě posílených hlídek a světelných pohybových čidel u cesty. Na noc bude odstraněn most přes řeku.

Pátek 15. července

Veverčákova vypečená bojovka si vyžádala dva „výjezdy RZS“ v podobě Martina, který postupně přinesl z lesa na zádech do tábora Matyáše s rozbitým kolenem, a pak Denise s podvrknutým kotníkem. Při příští bojovce uvažujeme o zřízení polní nemocnice přímo na místě hry.

Fanouš starší chytil ve svém stanu krtka. Pravděpodobně z něj plánuje upéct ke svačině krtkův dort.

Ve Stetson City se přemnožili mravenci. Téměř v každém příbytku jsou nová mraveniště a jako obrana nefunguje nic. Obyvatelé jsou zoufalí.

Maty našel zkratku na Malou přehradu. Podařilo se mu předejít Sapíky, kteří šli na přehradu nejkratší dosud známou cestou a to vyrazil až dlouho po nich. Maty bohužel není schopen srozumitelně popsat, kudy šel, takže nová cesta zůstává zahalena tajemstvím.

Sobota . 16.července

Želivák letos přijel v prapodivném obojživelném plavidle po louce namísto v lodi po proudu Želivky. Přivítal sedm nováčků. Následné oslavy byly velkolepé, tradiční koupele se zúčastnil i místní šerif.

Hodinu před Želivákem přijel hovnocuc a odvezl dva kubíky nákladu. Obě události spolu samozřejmě vůbec nesouvisí.

Náhodně vyslechnutý rozhovor nejmenovaných obyvatel Stetson City: „Proč pořád chodíme na nástup?“ „Aby věděli, že jsme všichni.“ „Ale kuchyně nechodí!“ Hospodářské zázemí se k tomu vyjádřilo takto: „Bude-li nástup pod pergolou, tak přijdeme.“

Statistické okénko z kuchyně: Včera jsem snědli 192 vdolečků. V dnešním guláši bude 548 kousků masa. Na snídani se vypije 10 litrů kakaa. Za 14 dní jsem snědli více jak 600 vajec.

Neděle. 17.července

Gábor přivezl ve svém voze dva zánovní dětské kajaky. Šerif je nadšený a lituje, že většina obyvatel právě odjíždí za příbuznými na sever a nemá nikoho, kdo kajaky vyzkoušel. On sám se do nich bohužel nevejde. Gábor mu to nevěřil, a tak se také pokusil do kajaku nasoukat, ale nepodařilo se mu to. Všichni kdo váží do 50 kg a měří do 150 cm, se mohou na plavbu kajakem těšit příští rok.

 

 

Tábor Želivka 2022 se uskutečnil s podporou města Hradec Králové.

Hradec Králové