Želivka 2020

Tábor Želivka 2020 se konal s podporou Statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.

 

Přeskočit ke galerii

Listy z Kamelotu a podhradí

Pátek 3. července

Po velkém suchu v roce 2019 přišlo velké mokro. Mnohatisícová investice do vodovodního řádu se nyní jeví jako zbytečná. Nový vodovod zahrnuje několik nádrží ukrytých po lese, čerpadlo ukryté v řece. Dále elektrocentrálu, kterou se díky hluku, který vydává ukrýt nepodařilo. Velká voda přišla v průběhu první červnové brigády a značně zkomplikovala práce. Na druhé brigádě 25.6. proběhl úklid. Například Kuba S. s Ondrou S. několik hodin odváželi bahno z ohniště a Iva pak nechala položit koberec z kůry. Po brigádě rodina Huškových zahájila dovolenou. V neděli Adama začal bolet zub. Následoval nezdařilý pokus o návštěvu zavřené pohotovosti v Jihlavě. A pondělní cesta do Hradce. Šárka s Matějem zůstali v táboře sami. V odpoledních hodinách začala hladina Želivky nezadržitelně stoupat, a nakonec protékala i chatou. Večer se Adam vrátil s opraveným zubem a Huškovi odešli spát do nedalekého rekreačního střediska. Klesání hladiny a vysychání louky bylo postupné a trvalo několik dní. Bahno bylo všude. Úklid a sčítání škod postupně probíhá. Ohniště je opět nepoužitelné. Odplavala podlážka od koryta. Bylo zničeno několik součástek na vodovodním řádu. Užitečného nepřiplavalo nic. Voda přinesla jen starobylý meč zaseknutý do země. Nikomu se ho zatím nepodařilo ze země vyndat, tábor byl vybudován okolo meče. Prosíme táborníky, aby se ho nedotýkali, pravděpodobně se jedná o nebezpečnou zbraň.

Sobota 4. července

Král Artuš povolal své rytíře, pážata, zbrojnoše a všechny věrné poddané, aby mu pomohli s obnovou blahobytu v jeho království, které je zplundrované válkami. Artuš je již stár a unaven, hledá svého nástupce. Kdo se stane rytířem a vyndá meč Excalibur, ten se stane králem na Kamelotu.

Artuš si roztrhl brnění při nezdařilém pokusu o tasení svého meče.

Ve skladu potravin žije velká krysa. Včera sežrala bulku a část chladící krabice. Z pohledu předpovídání počasí to pravděpodobně znamená, že dnes nebude mrznout.

Vojtěch z Hubenic spí v botách. Má to velkou výhodu, po probuzení se nemusí zdržovat obouváním a může spát o to déle. Podobně to dělali švédští vojáci ve třicetileté válce. Na táboře je to chápáno jako opak zkoušky Bosý skaut.

Za všechny hrubky na táborovém rozkazu může Merlin. Je již velmi stár a pravidla pravopisu se během jeho života již několikrát změnila.

Neděle 5. července

Dominika celý den pomáhala s výrobou brnění pro celý tábor. V odpoledních hodinách, namísto výletu do Želiva s ostatními Ledňáčky, se věnovala tepelně povrchové úpravě brnění, aby bylo možné je použít na večerní středověké fotbalové utkání. Jaké bylo její překvapení, když hráči na zápas nastoupili v tréninkových dresech s vysvětlením, že nová brnění si nechají na výlet. Proč chtějí ujít desítky kilometrů oděni v něčem tak těžkém, není úplně jasné. Historici se obávají, zda se nechystá další válka se sousedním královstvím a výlet v brnění je zastírací manévr pro tajné přesuny vojska.

Pondělí 6. července

Artušovo království zasáhla studená fronta. Ochlazovat se začalo po snídani. Během dne jsme mohli vidět rytíře v zimním oděvu. Těsně před půlnocí bylo na místní meteorologické stanici naměřeno 5 °C.

Šárka ze Žamberku má do konce tábora zákaz práce s nůžkami. V zápalu hry se snažila rozstříhat triko Martinovi. Ten se naštěstí statečně bránil a namísto trika má slušivé tílko.

Pavel E. se během dopoledního nákupu dvakrát ztratil v Pelhřimově. Poprvé zoufale volal Ondrovi do tábora, že se ztratil a nikdo ho nehledá. Podruhé to bylo na parkovišti u Kauflandu, kde nemohl najít místo srazu u Hagridova vozu Ford Fiesta. Jednalo se o jediný vůz s přívěsem na parkovišti.

Žluté družstvo opravilo prasklý meloun lepicí páskou.

V podhradí proběhl tréninkový zápas softbalu pod vedením profesionální trenérky. Jáchym zahrál svůj životní homerun.

Úterý 7. července

Pavlovi E. se podařilo roztopit kotel u Olinky na 115 °C. Pravděpodobně se snaží sestrojit parník a plánuje při další velké vodě odplout směrem Želiv – Praha – Hamburk.

Odpoledne proběhl tradiční Vavrdův cyklistický závod cestou necestou. Zúčastnily se dva týmy. Hned po startu došlo ke zničení jednoho z kol a je naprosto neuvěřitelné, že i tak se Matějovu týmu podařilo zvítězit.

Lukášek zlomil meč při rytířském souboji. Prosíme všechny zbrojnoše a pážata, aby se soubojům vyhýbali a nejdříve složili rytířské zkoušky.

 

Středa 8. července

Kuchaři na Kamelotu se pravidelně nedaří plánování večeře. Od příjezdu rytířů na hrad ještě nikdy nebylo k večeři to, co bylo psáno na jídelníčku. Poslední změna z pizzy na rohlíky zmátla i Luboše, který většinu dne prospal, pak přišel na večeři a zeptal se: „To je svačina?“

Když v dešti létají a štípou komáři, tak to znamená, že bude ještě hodně dlouho pršet.

Vojtěch z Hubenic hází do vody i ty, kdo nemají narozeniny. Možná si tajně přeje, aby někdo hodil do voda jeho.

Čtvrtek 9. července

V odpoledních hodinách se před Lubošovou ordinací vytvořila fronta. Ondra K. si na dvoudenním výletě pořídil puchýř na patě o ploše několika centimetrů čtverečných. Aneta s Kryštofem měli ze stejného výletu popáleniny od slunce za krkem. Mladší zbrojnoši byli jezdit na lodích a z cesty si přinesli nepočítaně odřenin a škrábanců.

Petra odnesla Lucku předstírající spánek až na Velkou přehradu. Lucka váží 18 kg a ne náhodou se jí přezdívá Lucifer. Petře blahopřejeme ke splnění třetího stupně výzvy síly.

Medvěd s Vojtou každý den stěhují nábytek a předměty v boudě. Najít konkrétní krabici nebo tašku je velice obtížné. Ondrovi a Hagridovi přemísťují i postele. Hagrid poté, co ve své posteli našel spícího Ondru odešel na noc raději do stanu. V boudě občas zmizí i strop. Jediné, co zatím zůstává na místě, jsou stěny.

Julinka dostala pohled od babičky. Julie jsou na Kamelotu dvě a babička zapomněla napsat celé jméno své vnučky. Takže poštu pro Julii Lukáškovou si nejdříve přečetla Julie Valentová, a protože obě dvě mají babičku Vlastu, tak se pohled dostal ke správné majitelce až o den později.

Během cesty na Křemešník nastaly prapodivné teplotní jevy. Maty, který vždy chodí v kraťasech a není mu nikdy zima, měl na sobě tepláky a mrzly mu ruce. Naopak Matěj se potil a celou cestu si chladil ruce v kalužích.

Pátek 10. července

Stává se moderní a praktické mít stále na sobě plavky. Ráno není třeba ztrácet čas převlékáním na otužilecké koupání. Kdo má na sobě plavky při vycházce do lesa, je po návratu pak první v řece. Drobné problémy působí jen jednodílné plavky při návštěvě toalet.

Ledňáčci v teepee opékali špízy. Vzplál jim špalek, na kterém je měli položené. Za chvíli začalo pršet a déšť zabránil dalšímu šíření požáru. Ale způsobil hustý nedýchatelný dým v teepee. Naštěstí se všem Ledňáčkům povedlo včas najít východ a nikdo se neudusil. Podobnou konstrukci ohniště měli i Sovy-Panteři, ale ti vše předem preventivně polili vodou a požáru se vyhnuli.

Vojtěch z Hubenic si pral oblečení. Roztopil kotel v Olince na 60 °C a šel se oblečený osprchovat.

Odpoledne přišla bouřka. Doprovázel ji prudký déšť a vítr. Naštěstí netrval dlouho, ale i tak si někteří zbrojnoši stihli sbalit kufr a připravit se na případnou evakuaci. Po bouřce přišlo prudké ochlazení a dlouhý vytrvalý déšť, což na Kamelot přineslo ospalou a línou atmosféru.

Sobota 11. července

Celou noc a celé dopoledne pršelo. Na všech nádvořích Kamelotu se vytvořilo bláto. Během dopoledne byl všechen písek, jehličí a kůra z okolí přemístěn na hrad. Artuš děkuje všem, co se podíleli na transportu. Škeble nalezené na nádvořích noste Ivě.

Adam H. si šel po pádu do bláta v kroji vyprat. Neznámo proč nepoužil Vojtův osvědčený způsob praní, který je popsaný v minulém čísle našeho deníku.

Melouny hradní kuchyně vydává jen v případě pěkného slunečného počasí. Ve skladu potravin už několik dní čeká 25 kilogramů melounů, až bude hezky. Avšak na údolí padla hustá mlha.

Na nádvořích mezi stany se nečekaně objevuje obrovský sumec. Důrazně upozorňujeme všechny, že povolenky na rybaření v Želivce vydává Ondra při předložení rybářského lístku a zaplacení poplatku. Bez povolenky je rybolov přísně zakázán a pokutován.

Noví obyvatele podhradí Matěj, Štěpán a Ondra se vydali po stopách ostatních s cílem je dojít a přidat se ke hře. Hned za mostem zvolili špatný směr. U Malé přehrady prostudovali velkou plochu bláta, nenašli ani jednu stopu a správně usoudili, že tudy výprava 29 zbrojnošů neprošla a vrátili se zpět na Kamelot.

Neděle 12. července

Majda se při lovu perel čelně srazila s Péťou. Oba mají bouli na hlavě a měli by si zopakovat pravidla přednosti zprava.

V dopoledních hodinách proběhla výměna dívčí a chlapecké části latrín. Vyhlásila ji Petra bez předchozí konzultace s Artušem. Jedná se o naprosto ojedinělou událost v celé historii Kamelotu.

Během dopoledne Artušovi zmizel stan. Jednalo se o protestní akci jeho pážat a zbrojnošů. Podrobnosti nejsou známé, ale Artuš hned večer všechny za trest uvrhnul do domácího vězení.

V noci proběhla bojovka s Humpoleckým královstvím a skončila vítězstvím Kamelotu 6:5. Máme informace, že se nepřátelé tajně snažili ukrást i Excalubur.

Sofinka s Valčou, ve snaze zapůsobit na chlapce, se převlékají a parádí několikrát za den. Je to na Kamelotu velice nezvyklé. Zajímavé je i to, že si navzájem půjčují oblečení, čímž matou nejen chlapce, ale i většinu rytířů. Naprosto opačnou situaci s převlékáním jsme před dvěma lety zaznamenali u Kryštofa z Plačic, který měl na 14 dní jen jedno tričko.

Pondělí 13. července

Loveckou rytířskou ctnost se někteří snažili splnit tím, že jako úlovek přinesli klíště přisáté na vlastním těle.

Vojtěch z Hubenic, který kormidloval loď Kulíšků, zbaběle skočil přes palubu, protože ho posádka neposlouchala a vzpoura dosáhla rozměrů, že mu začalo jít o život.

Veverčák neporušil tradici a měnil během bojovky pravidla. Dvanáctku to nepřekvapilo, ostatní hráče trochu ano.

Petra si nechala přestěhovat stan do tábora. Bydlení v romantickém prostředí rákosí za jídelnou jí přišlo příliš klidné a nezajímavé. Ze současné pozice má přímý výhled na latríny a má vše lépe pod kontrolou. Svým stěhováním způsobila zmatek: Iva, která měl původně krajní stan, si teď často plete Petry stan se svým. Pavla chodí do stanu k Ivě, Šárka k Pavla atd.

Během noci zmizel z Kamelotu Excalubur. Jedná se o loupežnou akci provedenou hrubou silou. V případě, že meč nevytáhne pravý Artušův nástupce, tak meč ztrácí svou kouzelnou sílu a zemi hrozí ničivá válka. Artuš se svými rytíři, pážaty a zbrojnoši se ještě dnes vydá na cestu a pokusí se situaci zachránit.

Úterý 14. července

Auto Ondry S. překáželo v průjezdu fekálnímu vozu. Petra možnost, že by latríny nebyly vyvezeny nepřipustila. Nakonec šest osob společnými silami Ondrovo auto poponeslo z lesní cesty do lesa. Vavrda začal uvažovat o další etapě svého tradičního závodu, kde by místo kol použil menší osobní automobily.

Artuš se svojí družinou navštívili sousední království a přespali na Humpoleckém hradě Orlík. Jen šťastnou náhodou se mu podařilo vyhnout atentátu. Při průchodu hradní branou na něj kdosi shodil z cimbuří velký kámen.

Ledňáčci na Orlíku spali ve sklepení na stolech a z hradní zdi ze 13. století si nabíjeli telefony. Artuš si této modernizace hradu všimnul také a litoval, že s sebou nemá kabel. Avšak o zavedení elektřiny na Kamelot zatím neuvažuje.

Kulíšci přespávali na louce přes kterou vedla noční hra humpoleckého tábora. Zda se jednalo o náhodu nebo další nezdařilý pokus o útok zjišťuje Artušova tajná družina.

Středa 15. července

Veverčák v Humpolci před Lidlem snědl téměř tři velké nanuky a poté se snažil sníst nanuk i Matymu, ale ten se útoku hladového otce nakonec ubránil.

Jana měla přes noc v batohu slimáka. Co to znamená z hlediska předpovědi počasí nevíme, ale všechny věci uvnitř batohu měla hnusně oslizlé.

Sovy-Panteři šli „Veverčákovou zkratkou“, namísto aby si cestu o 700 metrů zkrátili, si ji o 1,5 kilometru prodloužili.

To, že Hagrid nakupoval sám bez Petry, se pozná podle toho, že koupí diabetické sušenky pro celý tábor.

Čtvrtek 16. července

Na Kamelotu proběhly tradiční olympijské hry. Nejnáročnější disciplínou byl biatlon, ale tomu se na letní olympiádě není co divit.

Maty omylem řekl Veverčákovi „tati“. Veverčák ho opravil: „Neříkej mi tati, jsem tvůj bratr.“
Příbuzenské vztahy rodiny Rejsků jsou obecně komplikované. Často není jasné, který Ondra je otec, syn nebo bratr.

Sovy, jakožto noční ptáci, měly velkou výhodu při noční hře. Stály spokojeně schované za stromem mnoho desítek minut, zatímco kolem nich chodilo šest zlobrů. Ostatní týmy tak velkou trpělivost neprokázaly.

Anička s Anetou splnily zkoušku „Tři orlí pera“. Zajímavé je, že ani jedna z nich nenašla oběd, zanechaný na předem smluveném místě. Naštěstí nalezení oběda není podmínkou splnění zkoušky.

Kamelot navštívil opat Jáchym Šimek. Jednalo se o velice vzácnou návštěvu, která dopadla po všech stránkách výborně a ke spokojenosti všech.

Petra obětovala mnoho úsilí a času do přepadu Humpoleckého tábora. Při průzkumné návštěvě snědla česnekové rizoto, které jí nechutnalo. V noci se zúčastnila dvou neúspěšných přepadů. Byla jí zima a při plížení téměř usnula.

Pátek 17. července

Na Kamelotu se objevilo 5 nových rytířů. Nejstaršímu a nejsilnějšímu z nich se podařilo vytáhnout Excalibur ze země a stal se z něj nový král Maty I. Jeho způsob vlády je již od první chvíle rozdílný od Artušovi. Pozorujeme i náznaky diktatury. Maty velice rychle a nekompromisně přebírá Artušovy povinnosti. Večer například bez předchozí domluvy vytáhl slavnostní sekeru ze špalku na nádvoří.

Hagrid dal mleté maso do mrazáku tak důkladně, že maso vyplnilo celý prostor a po zmrznutí nešlo vyndat ven. Sobotní oběd se podařilo zachránit jen vypnutím celé lednice a použitím hrubé síly a ohně.

Sobota 18. července

Majda uklouzla a sedla si do bláta. Veverčák jí na to řekl: „To nevadí, jedeme domů Věřiným autem.“

Aron Iffland, který přijel společně s rodiči vyzvednout Eszter a Adama, se prošel po táboře, vše si důkladně prohlédl a na otázku, zda příští rok přijede také nikomu neodpověděl. Inu, necháme se překvapit.

 

Tábor Želivka 2020 se konal s podporou Statutárního města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje.