Tábor Želivka 2016

Stejně jako každý rok i v roce 2016 naše středisko pořádalo letní tábor na naší základně v údolí Želivky.

 

Dění z tábora přináší deník The Times:

Sobota – 2. července

Z levého břehu želivského údolí zmizeli všechny stromy. Zůstala jen jedna olše. Radek s Veverčákem se na ni chystají s motorovou pilou.

Stavba tábora proběhla úspěšně. Děkujeme za pomoc všem zúčastněným rodičům, babičkám, dědečkům, strýcům, švagrům, sestrám a bratrům. Na cestě nad táborem parkovalo rekordní množství aut. Všech 24 parkovacích míst bylo zaplněno včetně 3 míst pro invalidy.

Jirka s Honzou vykopali díru pro stožár o hloubce jednoho rýče. Zkrácení rýče pilu nebylo Jirkovi povoleno, takže v poslední fázi kopání zmizel Honza v díře celý a to hlavou napřed.

Proběhla rekonstrukce chlapeckých latrín. Nynější podoba je přesnou kopií tradičních ghanských toalet.

Rodina Hušková-Pilařová pravděpodobně mění obor podnikání. Namísto tradiční práce se dřevem se začínají orientovat na práci s trávou.

Neděle – 3. července

ANGLIE

Šárky solární nabíječku nelze nabít na slunci, ale je možné ji nabít na baru u Pihávka.
Dnešní mládež je mnohem více stresovaná nedosažitelností wifi než tím, že mají mít sami v noci hlídku.
Důrazně upozorňujeme táborníky, že hrábě nejsou krumpáč.
Lochneska vypadá jako jelito. Kuba ji viděl.

Rodina Rejsků dodala před táborem ponožky na 56 kusů kulí. Bohužel jim už asi nezbyly žádné na běžné nošení. Ve velkém dražebním boji se Matymu s Benediktem podařilo na nástupu draze získat jeden pár loňských špinavých modrých ponožek. Budete Benďo nosit každý jednu nebo si střídáte liché a sudé dny?

Martin s Davidem vydražili ponožky růžové. Redakce Times neví, jak má s touto informací naložit.

Pondělí – 4. července

 FRANCIE

Prosíme táborníky, aby zbytečně nevyhazovali jídlo. Je to škoda a mohli by pak mít hlad. Jako se to stalo Ondrovi K., který vyhodil celý rohlík s medem a na nástupu pak snědl půlku skautského šátku.

Bibyn zajistil vítězství svého týmu tím, že na odšťavňování ovoce použil mlýnek na maso. Bibyne, jsou vaše výborné domácí marmelády vyrobeny podobnou technologií?

Ondra K. napsal dopis domů. Dal ho do obálky, napsal adresu a obálku zalepil, Pak se šel poradit s Ivou, co má s dopisem udělat dál:

  • Kam ho mám dát?
  • Do schránky ve vůdcáku, ale chybí ti tam známka.
  • A kam se dává?
  • Sem
  • Uf, jsem se leknul, že dovnitř.

Naše tábořiště se díky chybějícím stromům stalo velkou atrakcí pro kolemjdoucí turisty. Vedení tábora uvažuje o nacvičení  několika krátkých výjevů ze života táborníka a vybírání vstupného.

Ondra K. po šesti letech táboření objevil léčivou moc želivské vody a začal se koupat v řece několikrát za den. Tímto vyzýváme ostatní, aby se k němu připojili. Nejúčinnější je to ráno. V některých případech může být koupel nařízena zdravotníkem tábora.

Úterý – 5. července

ITÁLIE

Výprava na cestě kolem světa úspěšně překonala Alpy. Cestovatelé se nezalekli žádných nástrah na cestě a za pomoci lan, karabin, cepínů a kladek neúnavně pokračovali vpřed. Největší statečnost prokázal Kryštof, který se sice trochu bál, ale odmítl nabízený žebřík a pokračoval tou nejobtížnější trasou přes nejvyšší překážky.

Veverčákův nový ešusovník funguje ve větru jako zvonkohra. Čím více nerezových kusů nádobí na něj zavěsíte, tím zajímavější zvuky uslyšíte.

Večer a noc výprava strávila v Benátkách. Plavili se po kanálech na gondolách osvícených lampiony. Místní obyvatelstvo na počest našeho příjezdu dokonce uspořádalo velkolepý ohňostroj. Anetě se z památek nejvíce líbil Davidův nahý zadek.

Ivy ztracený kartáček na zuby byl po krátkém pátrání nalezen u Veverčáka ve stanu. Důvod krádeže objasněn nebyl a Veverčák se chabě vymlouval na to, že doma má stejný.

Středa – 6. července

ŘECKO

Mezi cestovateli vypukla zdravotní krize. Před Lubošovým stanem se hned ráno vytvořila fronta. Bude-li to takto pokračovat dál, mají pánové z Reformního klubu vítězství jisté.

V dopoledních hodinách byl u Malé přehrady spatřen Květnatec Archerův. Cestovatelé se proto mylně domnívali, že se nacházejí  již na australském kontinentu. Nedorozumění se však záhy vysvětlilo.

Kryštof se rozhodl, že se bude v každé zemi oblékat podle místních zvyků. Proto nosil celý den zelené ponožky natažené přes tepláky.

Celému táboru smrdí nohy. Soutěž o největšího smraďocha proběhne ještě před očistnou koupelí v pelhřimovském aquaparku. Mezi finalisty patří Ondra F., Nella a Julie.

Čtvrtek – 7. července

EGYPT

Terezka našla v Humpolci telefon, který si zapomněla doma ve Stěžírkách. Jedná se o podobnou událost, jako když Jana našla u Lyžařské boudy baterku, kterou ztratila na Březince.

Podobně jako eskymáci rozlišují mnoho druhů sněhu, tak Kryštof rozlišuje několik druhů tepla. Na otázku: „Není ti teplo?“ odpověděl: „Ne není, ale je mi docela vedro.“

Honzovi ve vířivce spadly plavky.

Ema nesla na výlet 2 mikiny, z toho jednu na sobě a to i v největším pouštním horku. Pravděpodobně se snažila napodobit místní zvyky a chránit se vrstvami oblečení před teplem.

Marta si zapomněla ručník, ale ukázalo se, že ho na nic nepotřebuje, protože k osušení stačí saharský vítr.

Všichni Ondrové se chovali divně nebo se jim něco zvláštního přihodilo:

Ondra-Veverčák přešel egyptskou poušť s velikánskou bedlou v ruce. Možná si myslel, že nese slunečník.

Ondra Filip si ve Svépravicích nasadil na hlavu červené slipy Ondry Kudra a došel s touto pokrývkou hlavy až do tábora. Na otázku zda se Ondra K. v aquaparku převlékl do čistého spodního prádla se nám nepodařilo získat jednoznačnou odpověď.

Ondra Rejsek sr. řešil na Křemešníku morální dilema. Protože v restauraci nevalně kvalitních služeb dostal od číšnice účtenku aniž by po něm někdo chtěl peníze. Jeho dilema nakonec vyřešila Věra, která zcela nelogicky znovu řekl obsluze o účet. Ondra jí  za to vynadal a sám má o čem přemýšlet.

Pátek – 8. července

INDIE

Moderní technologie nepřehlédnutelným způsobem zasahují do života táborníků. Například Radek se včera  v noci vzbudil hlady. Našel cosi k jídlu, snědl to, chutnalo mu to, ale nevěděl, co to je. A až ráno na facebooku zjistil, že to byla Ondrova bedla.

Dopolední bojová hra byla situována do mega mraveniště uprostřed lesa. Terezka upozornila, že mravenec černý nekouše, ale jen leze. Veškeré kousance jsou tudíž jen psychologického charakteru. V Austrálii bude hůř. Tamní mravenec je 3x větší, skáče ½ metru a prokousne i silnou ponožku.

Hajný má moc pěkné nové pohorky značka „VAGA BOND“, které mu před 10ti lety výhodně koupil otec. Ukázalo se, že boty nejsou vhodné na hry v lese,  protože designovými otvory po stranách mu dovnitř lezou mravenci.

Po obědě proběhl slavnostní slib světlušek. Teplota v teepee dosahovala 40 °C. Ondra udiveně kroutil hlavou, že něco takového ve svých 60ti letech ještě nezažil.

Želivák poprvé od roku 1988 nepřiplul na své kánoi, ale ve vypůjčené plechové vaně, která byla  pomalá a drhla nožičkami o dno. Kánoe nepřežila kácení lesa a Želivák pořádá sbírku na nákup nového důstojného plavidla.

Z teepee Ledňáčků ve čtvrtek zmizel oheň, v pátek zmizely kameny z ohniště. Očekáváme, že dnes zmizí i díra a ve čtvrtek celé teepee.

Sobota – 9. července

JAPONSKO

U kolemura se projevila schopnost šplhat do velkých výšek. V ranních hodinách byl nalezen na vrcholku stožáru.

Nejsložitější částí dne byl oběd. Jíst pomocí hůlek umí kdekdo, ale sníst parboiled rýži hůlkami, to dokáží jen ti nejlepší.

V blízkosti tábora byla spatřena kočka zimní, což je při teplotách kolem 30°C něco velice unikátního.

Autonehoda při Svojsíkově závodu prověřila uvažování táborníků. Chladně a s rozvahou přistoupila k havarovanému vozidlu jen Jana. Ostatní se neohroženě vrhali k záchraně. Převážně měli soucit s opilým řidičem, kterému mermomocí chtěli brát láhev alkoholu výměnou za  masáž srdce a umělé dýchání. Promptně pak vyhodnotili, že záchrana chodce připlácnutého na strom nemá valný význam. Ostatně, kdo by se taky zabýval týpkem v červeném klobouku, který ztrácí hlavu. Hlavní zásadou záchranářů sice je NEROZŠIŘOVAT ŘADY RANĚNÝCH, ale Vážení táborníci POZOR: Zabíjet raněné tím, že jim dáte napít a snížíte tím počet raněných rozhodně s touto zásadou není v souladu!

Neděle – 10. července

AUSTRÁLIE

Nejrozšířenějším živočichem v Austrálii je pavouk. Radek měl pavučinu v botě. A Jana jednoho pavouka snědla, čímž překvapila Veverčáka, který se již několik dní chystá na konzumaci kobylek.

Kuba Horák prokázal velkou statečnost a současně i hloupost tím, že přelezl celou délku Malé přehrady po sluncem rozpálených kamenech. Popáleniny si následně zchladil v hojivé želivské vodě.

Pondělí – 11. července

MEXIKO

V želivském údolí udeřila horka jaká ani Želivák nepamatuje. I studená voda v olince byla teplá. Ale naštěstí zůstala mokrá, Ondra F. to ověřil.

Šárka jen o vlásek unikla trestu ukamenováním. Hlavní šéfkuchař Ondra ji slyšel, jak říká: „Vemte si polévku, k druhému budou fazole.“ Čímž způsobila, že luxusní mexické fazole jedly jen 2 děti a 15 porcí zbylo.

Úterý – 12. července

KANADA

Konzumace hmyzu úspěšně pokračuje. Kuba H. snědl mouchu. Veverčáku, jak to bude s těmi kobylkami?

Cestovatelé navštívili Želivský klášter. Po pečlivém prostudování všech nápisů, historický  a modlitebních knih a kancionálu usoudili, že v klášteře jsou radikálně proti rohlíkům.

Kuba Hájek s Matějem vynalezli nový typ kapuce proti dešti, která se skládá z igelitového pytlíku a brčka. Kapuci je možné dle potřeby nafukovat.

Kuba S. s Agátou navzdory vytrvalému dešti úspěšně splnili 3. orlí pero. Kuba přespal v krmelci, kde ho ze spánku  vyrušilo jen jedno divoké prase a k ránu pak doktor hledající signál. Agáta přespala v jeskyni a nic zajímavého se jí nepřihodilo.

Středa – 13. července

USA

Dopolední závod v orientačním běhu nebyl na první pohled obtížný, avšak statistika závodu ukazuje něco jiného:

– Jeden podvrknutý kotník u favoritky závodu.

– Dvě odřená kolena na jednom Kubovi.

– Mnoho závodníků mělo problémy s orientací. Někteří běželi hned od startu na opačnou stranu, možná počítali s kulatým tvarem Země. Jiní hledali kontrolu na skále a ne pod ní. A někdo si dokonce spletl potok s řekou.

Deštivé počasí spojené s tlakovou níží způsobuje špatné stoupání kouře. Zapalování ohňů v teepee se stává životu nebezpečné.

Ke skupině vracející se z lodí se v Sedlici přidal malý černý pes, došel až do tábora a dožadoval se želburgrů. Ledňáčci mu však večeři nevydali a odvedli ho zpět do Sedlice k majiteli Jirkovi.

Marek vyřešil hlavolam tím, že malým očkem provázku provlékl celý skautský kroj. Upozorňujeme ostatní, že existuje i jednoduší řešení tohoto hlavolamu. Maty se pokusil o provlečení celé košile také, ale vznikla mu velká koule a je možné, že to ani máma doma nedokáže rozvázat.

Kryštof k problému přistoupil hrubou silou a překousal dřevěnou část hlavolamu.

Pavla vstupuje do teepee zadní částí těla napřed. Není třeba se lekat.

Čtvrtek – 14. července

ANGLIE

Do tábora se vrací minecraft. Z Věřiny alobalové koule se přes noc stala krychle. Věru to rozčílilo, ale Jirka jí vysvětlil, že nyní se bývalá koule lépe vejde do skříně.

Veverčákův prkenný přechod přes bažinu se díky vytrvalému dešti změnil na plovoucí most. Přecházejte se zvýšenou opatrností.

Iva s Veverčákem se pokusili zprůchodnit rozbahněný úsek na mostem a pomocí vidlí vrátili do lesa všechno, co Marta, Šárka a Pavla první den tábora pracně nahrabaly v bývalém lese a hodily do rákosí.

Do tábora dorazila opožděná zásilka z Austrálie a všichni cestovatelé dostali bumerang. Během 10ti minut většina bumerangů zmizela v kopřivách a poté v kopřivách zmizeli i jejich zoufalí majitelé, kteří se je marně snažili najít.

Pátek – 15. července

Julie s Nellou mají ve stanu malou ZOO. K vidění tam jsou: myši, krtci, hovada, komáři, jedna můra, obrovský had, mnoho druhů žížal a příští týden by měly mít nově velkou žábu. Vstupné 2 balené bonbony, děti do 3 let zdarma.

Z rozbíjení levého zadní ho okna na tranzitu se pomalu stává tradice. Pepo zvaž, zda má vůbec cenu ho dávat zasklít.