Tábor Želivka 2017

Stejně jako každý rok i v roce 2017 naše středisko pořádalo letní tábor v malebném údolí Želivky.

 

Dění z tábora přináší deník Helláda:

Sobota – 1. července

Nedaleko bájné Hellády pod horou Olymp vypukly stavební práce a během jednoho dne tam vyrostla celá nová vesnice. Její obyvatelé navštívili bohy na Olympu a stali se svědky jejich hašteření. Bohové měli větší starost o obsah Deméteřina rohu hojnosti než o osudy smrtelníků.

Při stavbě tábora došlo ke sporu o stan a v jednu chvíli to vypadalo, že Martin s Davidem bydlí společně s Janou a Adélou. Koedukované stany však nejsou povoleny a kluci se museli přestěhovat.

Profesor Bátor přicestoval společně se svým osobním strážcem Cloudym. Hlavní architekt tábora musel na poslední chvíli překreslit plány a přidat stan pro Cloudyho.

 

Neděle – 2. července

Řekové se opět vypravili na Olymp, kde drze a nenápadně ukradli bohům oheň. Možná by bylo jednodušší, kdyby se ho naučili zapalovat sami a nemuseli by příště chodit tak daleko.

Ondra Kudr si vlastnoručně upravil krabičku na sirky tak, že v jedné části má zápalky nepoužité a v druhé část krabičky má zápalky použité. Ondro myslíš si, že je to bezpečné?

Běžecký závod „Souboj s osudem“ vyhrál Martin, který navzdory nepřízni osudu uběhl 3 kola a nejlepší závodnicí se stala Lucka.

Upozorňujeme, že říkat: „Musíš svítit víc“ někomu, kdo má v ruce laserové ukazovátko, je naprosto nelogické a zbytečné.

 

Pondělí – 3. července

Dominika zvedla level služby v kuchyni na úroveň, kterou pravděpodobně již nikdo nedokáže překonat. K tomu měla i služby na latrínách a stihla se zúčastnit cyklovýletu. Příští rok jí k tomu přidáme i službu dne. A dáme to na poslední den tábora, aby vedle ní ostatní vedoucí nepůsobili jako neschopní amatéři.

Veverčák při vyhlašování Želivákových výzev začal vzpomínat na vlastní tábornické dětství a skončilo to tím, že v tee-pee předčítal své paměti ze starých deníků.

Další zajímavý proslov měl Veverčák u pozorovatelny ptáků, kde pohovořil nejen o ptácích, které je možné v těchto místech spatřit, ale i o hnízdění a různých typech lesních porostů. Přednáška se bohužel odehrávala uprostřed mraveniště a většina posluchačů nedokázala udržet pozornost, protože neustále poskakovali a plácali se u toho po nohách.

Během dopoledne se v táboře objevil hrob Kuby Horáka. Kuba se sice odpoledne živý a zdravý vrátil, ale čerstvé květiny a zapálené svíčky se u hrobu objevují i nadále.

Při řecko-římských zápasech děvčata skandovala: “Davide sundej si tričko!“ Davide, proč nechceš žádosti vyhovět? Skrýváš snad něco?

Kuba Hájek při sledování volejbalu příliš hlasitě projevoval vlastní názory na hru, a nakonec skončil v Želivce. Další Kubův adrenalinový zážitek byl, když vyzval na souboj v řecko-římském zápase o hlavu většího a 20 kg těžšího Davida. Nevíme, zda se jednalo o projev statečnosti a nebo jen o nedostatek zdravého rozumu.

Většině táborníků se během noci objevilo na čele znamení bohů, které umí vysvětlit jen Delfská věštírna. Proto byl operativně změněn cíl celodenního výletu na Delfy.

 

Úterý – 4. července

Aktuálně z řeckých lázní:
– Bibin: „Kvůli 2 minutám mytí nemá cenu se 5 minut svlékat a oblékat.“
– Maty: „a musím se mýt i já?“ Iva: „Ty se zeptej táty.“ Maty: „Takže nemusím.“
– Sendy: „Zkuste tam zatopit a uvidíme, co se stane.“
Opravdu chceme, aby v lázních tekla teplá voda? Je to vůbec zdravé?

Aktuálně z výletu na Lipnici. Naší redakci se podařilo získat exkluzivní rozhovor s Kubou, který přišel pěšky a vedl kolo s upadlou přehazovačkou: „Kubo, jak to bylo s tou tvojí přehazovačkou?“
Kuba: „Rozbilo se to.“
Nic bližšího se naši reportérům zjistit nepodařilo

 

Středa – 5. července

Na Velké přehradě začal fungovat cyklo-přívoz. Jako první ho využil Luboš. Nalodění proběhlo hladce, poté ho ale zaskočila nízká úroveň pádlování převozníka, takže se nakonec pádla i řízení lodi ujmul sám.

Proběhl první ročník akce „Daidalos-Ikaros aneb Veverčákův letecký den“. Událost měla nečekaný průběh a úspěch. Účastníci projevili velkou obětavost a vynalézavost při stavbě i následném transportu leteckých strojů na přehradu. Všechny lety jsou zaznamenány naším reportérem a na ČT4 budou odvysílány koncem týdne.

Luboš zahájil pokusnou léčbu nano-náplastmi. Všichni, kdo tuto léčbu podstoupili přestali na několik hodin mluvit. Pravděpodobně se jedná o vedlejší účinky léčby.

 

Čtvrtek – 6. července

U Vojty se projevila vzácná forma alergie na kuřecí maso. Příznaky nemoci jsou rychlé a následky zničující.

V místních řeckých lázních se bojovalo. I přes použití zbraní hromadného ničení neměla Poseidonova strategie úspěch. Protivníci se nezalekli ničeho a zahajovali palbu až ve chvíli, když viděli bělmo očí nepřátel. Boj byl nakonec prospěšný, všichni jsou umytí a mají vypráno.

Do tábora začala postupně přijíždět Špuňťata. První dorazila Kači. Na otázku, jak se jí tady líbí odpověděla: „Ano, líbí, chtěla bych tady bydlet.“
Vildovi se v táboře také líbí, ale bydlet by chtěl u Pihávka.

Olympská kancelář ztratila a nemůže najít: buzolu a Poseidonovy sluneční hodiny
Nálezce těchto předmětů bude bohatě odměněn.

 

Pátek – 7. července

Stavba katapultu trvala celý den. Při první ráně se zlomilo odpalovací rameno. Nejdelší dostřel byl 18 metrů, což není moc oproti roku 2013, kdy podobný katapult měl dostřel bez problémů 80 metrů. Nikdo nechápe, v čem by mohl být problém, ale je pravda, že v roce 2013 hlavnímu konstruktérovi asistoval Jiří Záhora.
Vojta při stavbě a testovacích střelách utrpěl několik zranění a Luboš ho ošetřil šesti nano-náplastmi. Všichni se zvědavostí čekáme, zda Vojta dokáže pomocí katapultu zapálit táborový oheň.

Vzájemné vztahy Emy Z. s Kubou Hájkem se během etapové hry přiostřily natolik, že došlo k boji, při kterém Kuba utrpěl několik škrábanců. Následně Ema odmítla ostříhání nehtů se slovy: „Nic mi stříhat nebudeš, je to moje jediná zbraň!“

 

Sobota – 8. července

Zapalování táborového ohně hořící koulí vystřelenou katapultem se nepovedlo o 1,5 metru. Vojto, styď se, tolik hodin nácviku a pak taková ostuda.

Letošní klíšťata jsou zmutovaná. Mají kusadla, která chytí, drží a nepustí. Jediná obrana je zabít dříve, než se zakousne.

Při návštěvě Želiva Marta vešla do již 5 minut zavřeného obchodu a slušně se zeptala, zda si ještě může něco nakoupit. Prodavačka neochotně souhlasila. Poté ji Marta prozradila, že má s sebou 16 dětí. A dříve, než prodavačka tuto informaci řádně zpracovala, tak byli všichni uvnitř.

Opakování matka modrosti aneb nejdříve je dobré přemýšlet a až pak něco dělat:
– Mykény při hře 3 stoupli na minu, kterou měli zanesenou v plánku a 2x stoupli na minu, kterou si sami zakreslili.
– Bibin ohnul několik stromů, aby mohl do bludiště přivázat strom, který jak se nakonec ukázalo, měl zápornou hodnotu a při hodnocení hry družstvu moc nepomohl.

Smrtelníci rozzlobili nejen bohy na Olympu, ale i čaroděje Zababu, který začal na zemi vylévat kýble vody z modré takřka bezmračné oblohy. Špuňťaty by měla urychleně podniknout něco, čím si Zababu usmíří.

 

Neděle – 9. července

Matěj vyhrál cenu za nejhorší službu dne neboli stal se opakem Agáty:Na službu nastoupil s utěrkou v ruce. Na noc si vzal píšťalku do spacáku, takže ráno nebylo čím pískat budíček. Namísto kroje si oblékl špinavé batikované tričko, za což si vysloužil koupel v Želivce. Po většinu dne nenosil šátek. Na odpolední program se neznámo proč převlékl z kroje do černého trička. Poté, co zapískal nástup, se sám zařadil ke svému oddílu a čekal, co bude dál. Na večerním nástupu namísto výměny služby přivelel vlajkovou četu. Asi ho funkce služby dne navzdory drobným problémům bavila a myslel si, že zůstane i další den.

Honza zakončil turnaj v ringu ve prospěch soupeře tím, že bravurně chytil oba kroužky najednou a následně je oba najednou odhodil do autu. Kolik ti za to Honzo Humpoláci zaplatili?

Při závodu tak řečeného Svojsíka, prověřilo stanoviště „Krizové situace“ připravenost závodníků reagovat na nenadálou událost mimo virtuální svět on-line her. Budiž chvála všem, že nesáhli po snadno dostupné střelné zbrani, ale běda těm, kdož vztáhli ruku na cizí majetek a snažili se uloupit bankovní kufřík zamčený k mrtvole sekuriťáka. Ti se potázali se zlou a byli napadeni bankovním lupičem a donuceni potupně ulehnout do bahna.

Ledňáčci mají tee-pee ve stylu „Císařovi nové šaty“. Je pravděpodobné, že déšť by je mohl zahnat do stanů.

Matěj při hře „Krycí jména“ řekl: „Jsem myslel, že jsem modrej a přitom jsem úplně blbej.“ Matěji, žádný učený z nebe nespadl, zkus si zahrát ještě jednou.

Když někomu při špatném osvětlení podáváte pytlík pistácií, je vhodné říci: „Pozor, nejsou to arašídy.“

Veverčákovi prospívá želivský vzduch. O co chodí později spát, o to pak další den dříve vstává.

 

Pondělí – 10. července

Oddíl Špuňťat byl na výletě do Želiva napaden rojem divokých vos. Adam dostal 2 žihadla a Jáchym jedno. Ostatní děti jim sice žihadla záviděly, ale před vosami stejně raději utekly.

Při bojové hře s Humpoláky se ukázalo, že lidem s plnovousem je třeba vykat. Pokud se Kuba neoholí, začneme mu vykat se středu ráno.

Adéla si při bojové hře schovávala komodity do podprsenky a odmítla je vydat. Za podezření z podvodu byla nakonec hozena do Želivky. O hodinu později tam byl hozena znovu, tentokrát to byl dárek ke 13.narozeninám.

Při dešti se dobře usíná. Kuba Svoboda by si to chtěl také vyzkoušet a přeje si být probuzen až začne pršet, aby pak mohl usínat při dešti.

 

Úterý – 11. července

Před balení batohu je vhodné batoh nejdříve vyprázdnit. Pravděpodobně se v něm nachází předměty z předchozího výletu, které nejsou potřeba pro výlet budoucí. Například knížku, sešit, omalovánku pokémonů, penál a ani plyšáka není potřeba nosit na lodě a plavit v lodním pytli po přehradě. Podobné pravidlo platí i při převlékání: pokud se někdo celý den podle pokynů vedoucích obléká a nechává si předchozí vrstvy oblečení na sobě, tak toho má na večerním nástupu pod krojem opravdu hodně.

Večerní program Dvanáctky se nečekaně změnil ze zpívání v tee-pee na psaní pohledů rodičům. Skončilo to tím, že Šárka seděla v tee-pee s kytarou sama a bez známek.

David s Bibinem si před večeří oblékli slavnostní černorůžové šaty, namalovali se a obarvili si vlasy. Pak se nepozorovaně vmísili do skupiny podobně oblečených dívek a šli s nimi do McDonalds.

 

Středa – 12. července

Kryštof má na táboře jen 1 tričko. Tímto překonal všechny rekordy v úsporném balení zaznamenané za celou historii táboření na Želivce. Pokud by ho chtěl někdo trumfnout, tak musí přijet bez trička.

Zajímavosti ze ZOO Jihlava:
– Když gepard žere trávu, tak bude pršet.
– Babočka je stěhovavý motýl a odlétá na jih.
– Přes turniket u východu ze ZOO se nelze vrátit.
– Na toaletách mají vodotrysk a Iva se tam sprchovala.

 

Čtvrtek – 13. července

Historicky první želivský maratonský běh skončil s časem 3 hodiny 57 minut. Nejdelší vzdálenost uběhl Martin – 2400 metrů. Zúčastnilo se 39 běžců. Jana polovinu trati uběhla v ponožce, protože ztratila botu. Pavle vynadal Veverčák, protože si myslel, že Pavla běží, ale ona jen šla kolem.

Spartan Race se zapsal do historie Želivky jako jeden z nejdrsnějších závodů. Vedl cestou-necestou, z kopce-do kopce, po souši-vodou-blátem. Závodníky ohrožovaly roje vos a včel. Vítězem se stal Honza a Veverčák.

Další velkou historicky první hrou byla „Únikovka z jídelny“. Všem družstvům se podařilo uniknout a v jídelně nikdo nezůstal.

Noční hra s Humpolcem skončila slavným vítězstvím našeho týmu. Jana dokázala jeden dřevěný koláč ukořistit i bez brýlí. Kuba s Matějem namísto plížení k nepřátelskému táboru došli k Pihávkovi, buď si ve tmě spletli světové strany anebo spoléhali na kulatý tvar Zeměkoule.

 

Pátek – 14. července

Sirky nejsou hračka. Táborníci ve věku <15 si oblíbili škrtání kdekoliv a kdykoliv. Po táboře se všude válejí vyškrtané sirky, vedoucím se ztrácejí krabičky sirek a v kuchyni nemají čím zapálit pod kotlem. Po konzultaci s odborníkem jsme se rozhodli situaci řešit rozdáním spinerů.

Vojta měl tak velkou radost z nové domovenky, že si ji začal na kroj přišívat už při táboráku. Povedlo se mu sešít si rukáv, takže sklidil jen posměch a někteří se domnívají, že se jednalo o naplánovanou humornou scénku.

Emě Z. na táboře vypadávají mléčné zuby, už jí chybí 4, jestli to tak půjde dál, bude muset přejít na tekutou stravu.

Pátek 14. byl na Želivce smolným dnem:
– Matěj upadl při rozcvičce, praštil se do hlavy a po plamenné konzultaci s lékařem musel zůstat dopoledne v táboře. Sparta i přes oslabení týmu dokázala vyhrát jednu etapu celotáborové hry.
– Maty o poledním klidu upadl na dvířka od stanu a pořídil si velkou tržnou ránu pod okem. Náplast mu moc sluší a vypadá s ní drsně.
– Martin provokoval Ledňáčky v tee-pee a skončil koupelí v Želivce, bohužel měl právě v kapse telefon, na který měla voda devastující účinek. Jedná se o nejvyšší hmotnou škodu od povodně v roce 1984.

 

Sobota – 15. července

Bourání tábora zkomplikoval déšť, který sice během dopoledne ustal, ale stany uschnout nestačily a bylo nutné je rozvěsit na půdě u Věry. Kapacita prádelních šňůr této půdy je neuvěřitelných 30 stanů.